05. 04. 2024 r. zespół projektowy pt. “Zamiast hejtować zacznij mediować” przedstawił uczniom naszej szkoły działania, jakie podjął w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Uczniowie zaprezentowali obszerną wiedzę z zakresu mediacji. Uczestnicy zajęć mieli okazje posłuchać o mechanizmach powstawania konfliktów i uświadomić sobie, do czego mogą prowadzić nierozwiązane spory. Po części teoretycznej uczestnicy spotkania mieli za zadanie wykonać plakaty na temat tego, że mediacja jest skutecznym sposobem rozwiązywania konfliktów szkolnych.
Uczennice klasy IE- Natalia Czekaj oraz Amelia Wargacka, które ukończyły szkolenie z zakresu mediacji rówieśniczych opowiedziały też o zajęciach, które przeprowadzały w słupskich przedszkolach i szkołach podstawowych. Podkreśliły, jak ważne jest pokazanie dzieciom już od najmłodszych lat, jak rozwiązywać spory bez przemocy. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w warsztatach i z dużym zaciekawieniem oglądały scenki mediacyjne odgrywane na pacynkach.
Temat związany z mediacją został uzupełniony przez panią profesor Dorotę Kłos, która jest mediatorką w Polskim Centrum Mediacji w Słupsku. Gościem specjalnym wydarzenia była sędzia pani Olga Kurowska- przewodnicząca III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Słupsku, która opowiedziała, jak od strony praktycznej wygląda mediacja w postępowaniu cywilnym.
Zostały też wręczone podziękowania opiekunce projektu pani Katarzynie Michalik, pani Dorocie Kłos za wsparcie merytoryczne oraz sędzi pani Oldze Kurowskiej.
We współczesnym świecie zjawisko hejtu jest często spotykane i rodzi wiele negatywnych skutków. Projekt “Zamiast hejtować zacznij mediować” ma na celu pokazanie, że szczerą rozmową i dobrymi chęciami jesteśmy w stanie rozwiązać problem, a szacunek do drugiego człowieka powinien być jedną z wyższych wartości!
Zespół projektowy “Zamiast hejtować zacznij mediować”
wraz z opiekunem