W dniach 24, 25, 28, 30 i 31 października 2024 roku uczennice klasy 3a odwiedziły klasy patronackie ze Szkół Podstawowych nr 5, 6, 2, 4, 3. Przeprowadziły z młodzieżą lekcje matematyki, w których zaprezentowały ciekawostki matematyczne oraz łatwe sposoby na rozwiązywanie zadań na dużych liczbach. Wszystko to ma na celu ułatwić młodszym kolegom i koleżankom osiągnięcie wysokich wyników podczas egzaminów ósmoklasisty. Życzymy więc prowadzenia i na pewno odwiedziny nowe klasy patronackie w przyszłym roku.
Aktualności
Dzień bajek, czyli szkolne KLAKIERY
Piątego listopada 2024 roku odbyły się w naszej szkole Klakiery z okazji Dnia Bajek! Było to wyjątkowe wydarzenie, w którym uczniowie z różnych klas mogli zaprezentować swoją kreatywność, zaangażowanie i pomysłowość poprzez nagrywanie filmów i przygotowanie plakatów inspirowanych bajkami.
Chcielibyśmy wyrazić ogromne uznanie dla wszystkich uczniów i wychowawców, którzy z entuzjazmem podeszli do tego zadania. Widać było Wasze zaangażowanie w każdy szczegół. Wasza praca naprawdę zrobiła na nas wrażenie! Mamy nadzieję, że świetnie się bawiliście podczas przygotowań, czerpaliście radość z tworzenia filmów oraz była to dla Was szansa na klasową integrację.
Wybór najlepszych filmów nie był łatwym zadaniem, jednak musieliśmy wyłonić zwycięzcę. Przedstawiamy ranking nagranych filmów:
- I AD
- III B
- III A
- II B
- II E
- I BC
- III D
- II A
- II D
Wszystkim klasom gratulujemy!
Wyprawa do Wrocławia i Pragi
W ostatnim tygodniu października uczniowie klas drugich pod opieką pani Iwony Tłuchowskiej, Doroty Kłos i Moniki Rutkowskiej uczestniczyli w czterodniowej wycieczce do Wrocławia oraz Pragi.
W stolicy Dolnego Śląska zobaczyliśmy, m.in. Halę Stulecia, Muzeum Nauki “Hydropolis” i Panoramę Racławicką. Nie obyło się też bez wizyty we wrocławskim ZOO i spaceru po Starym Rynku czy Ostrowie Tumskim. Mieliśmy również okazję do integracji międzyklasowej i odkrywania uroków jednego z najpiękniejszych polskich miast.
1Natomiast w Pradze zwiedziliśmy największe turystyczne atrakcje, takie jak Hradczany, katedrę św. Wita, ogrody Wallensteina. Wśród atrakcji, jakie oferuje stolica Czech, nie mogło zabraknąć spaceru po moście Karola. Pobyt u naszych południowych sąsiadów wykorzystaliśmy do zabaw lingwistycznych: kupowaliśmy czerstwe pieczywo, podziwialiśmy Narodowe Diwadło, a w parku szukaliśmy “drewnego kocura”. Na szczęście obyło się bez pokuty😉
Niezapomnianym przeżyciem był rejs po Wełtawie z widokiem na nocną panoramę Pragi.
Wróciliśmy cali i zdrowi, pełni wrażeń oraz w świetnych nastrojach. Serdecznie dziękujemy opiekunom, przewodnikom, a także biuru Aventura-Travel za organizację wycieczki oraz przypomnienie nam, że podróże, nie tylko kształcą, ale są też wspaniałą zabawą.
Basia i Marysia z klasy 2e
Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego
31.10.2024 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Klasy głosowały zgodnie z harmonogramem przygotowanym przez Szkolną Komisję Wyborczą. Frekwencja wyniosła 79,3%. Szkolna Komisja Wyborcza, na podstawie wyników, stwierdziła, że Przewodniczącym SU na rok szkolny 2024/2025 zostaje Kamil Gardecki z klasy 3C.
Serdeczne gratulacje!
2
Czytać każdy może...
Wraz z końcem października - miesiąca bibliotek szkolnych, odbyła się kolejna już w naszej szkole “Przerwa na czytanie”. Szkolne korytarze wypełniły stoły z pysznymi ciastami. W czasie kiermaszu można było również nabyć najważniejsze bohaterki akcji, czyli książki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się biblioteczna fotobudka. W czasie lekcji uczniowie mieli okazje zmierzyć się z quizem literackim i łamaczami językowymi.
Rozstrzygnięto też konkurs na “Mem o czytaniu, książce lub bibliotece”. Zwyciężyła Barbara Pominkiewicz z klasy 2e, na którą czeka kupon na “Dzień bez pytania” i nagroda rzeczowa. Dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie i aktywne uczestnictwo w akcji promującej czytelnictwo!
19
"Bądź uważna/uważny badaj BADAJ SIĘ"
29 października 2024r. na zaproszenie Słupskiego Stowarzyszenia "Amazonka" klasa 3b wraz z panią pedagog Martą Chróścicką - Wnętrzak, uczestniczyła w Sympozjum Edukacyjnym dotyczącym raka piersi. Jak co roku mieliśmy okazję wysłuchać specjalistów z zakresu onkologii, ginekologii i psychologii. Mogliśmy spotkać się z dzielnymi i odważnymi kobietami, które na co dzień zmagały się lub nadal zmagają z rakiem piersi.
Zaproś Eksperta
25.10 klasy 3B, 3D oraz 2dD, 2C i 2E wzięły udział w wykładzie poprowadzonym przez pana Aleksandra Astela z Uniwersytetu Pomorskiego w ramach akcji Zaproś Eksperta.
Wykład poświęcony był wpływom człowieka na Ziemię oraz ekosystem. Mogliśmy usłyszeć o wielu zagrożeniach, jakie niesie za sobą działalność człowieka, takich jak: spadek zalesienia, utrudniony dostęp do wody pitnej czy zanieczyszczenie powietrza. Nie zabrakło jednak optymistycznego akcentu - każdy z nas może pomóc ratować planetę, np. zmniejszając zużycie wody oraz segregując śmieci. Dziękujemy za tę cenną lekcję, którą zapamiętamy na długo!
Płynąć pod prąd
Zbigniew Herbert w „Przesłaniu Pana Cogito" napisał o tych, którzy „(…) płyną pod prąd (…)”, że są spadkobiercami „(…) Gilgamesza, Hektora, Rolanda obrońców królestwa bez kresu i miasta popiołów (…)”. Życie i twórczość Zbigniewa Herberta uświadamiają nam, jak odważni, rycerscy, a zarazem samotni są ci, którzy decydują się kroczyć trudną drogą „płynąc pod prąd”. Wiersz poety pt. „Przesłanie Pana Cogito” oddaje hołd ludziom wiernym Bogu, Ojczyźnie, a nade wszystko Prawdzie.
Za pośrednictwem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Płynąć pod prąd” można poznać historie ludzi nieznanych, ukrytych, może zapomnianych, osadzonych w konkretnej rzeczywistości historycznej, społecznej i rodzinnej, którzy kierowali się wartościami nadrzędnymi. Wzięła w nim udział Julia Pośpiech, uczennica klasy IIIa i została wyróżniona za wyróżniającą pracę o człowieku, który miał odwagę „płynąć pod prąd”.
Nasz uczeń radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego!
Z dumą informujemy, że Tomasz Blazer, Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły, został radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego. Pierwsza sesja odbyła się 26 października w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, w Sali imienia Lecha Bądkowskiego. Podczas obrad nowi radni złożyli ślubowanie, wybrali Prezydium oraz powołali komisje tematyczne, które będą odpowiedzialne za kluczowe obszary pracy Sejmiku.
Tomasz będzie aktywnie działać w trzech komisjach: Komisji do spraw Edukacji, Kultury i Równości, Komisji do spraw Transportu Publicznego, Polityki Przestrzennej i Ochrony Środowiska oraz Komisji do spraw Współpracy.
Serdecznie gratulujemy Tomaszowi i życzymy sukcesów w pełnieniu tej zaszczytnej funkcji!
Stop przestępczości
23 października odwiedzili nas goście realizujący program stowarzyszenia Akademii Sportu Artura Siódmiaka w ramach projektu „My wskazujemy ścieżki. Wy wybieracie drogę - STOP PRZESTĘPCZOŚCI”. Celem takich spotkań jest pokazanie zagrożeń, jakie czyhają na młodych ludzi w codziennym życiu. Są to używki, złe towarzystwo, wagary...
Naszymi gośćmi byli: Artur Siódmiak, Tomasz Oświęcimski, Jakub Wawrzyniak, Mirosław Króliczek, Pawłeł Matejcz, Patryk Zaborowsi, Dariusz Strzelec i Daniel Traut. Panowie opowiedzieli na przykładzie własnych historii, jak ważne są cele i dobre wzorce w naszym życiu. Młodzież słuchała wszystkich wystąpień w skupieniu i z zaciekawieniem, co zostało zauważone i docenione przez naszych gości. Dziękujemy więc za wczoraj i zapraszamy za rok.
Wielkie brawa raz jeszcze dla Mai i Mikołaja
Czy wiesz: jak nazywa się techniczna operacja filmowa polegająca na połączeniu co najmniej dwóch kadrów albo ponowna adaptacja znanego filmu? Jak nazywa się szwedzki reżyser uznawany za jednego z najbardziej wpływowych twórców filmowych lub jak nazywa się niemiecko-amerykańska aktorka, która zagrała w takich filmach, jak „Błękitny anioł” i „Świadek oskarżenia”, znana z wykonania wojennego szlagieru „Lili Marleen”? Z takimi i podobnie trudnymi pytaniami zmierzyli się uczniowie finału X
VIII Konkursu Wiedzy o Filmie X Muza.
II LO godnie reprezentowała drużyna w składzie: Maja Rybak i Mikołaj Sobczyński. Zmagania finałowe składały się z 6 konkurencji: alfabet, kalambury, fragmenty muzyczne, fragmenty filmowe i rozbójnik.. Uczniowie m.in. mieli za zadanie rozpoznać biografię twórców kina światowego lub polskiego na podstawie trzech przytoczonych fragmentów życiorysów, podać tytuły 5 prezentowanych fragmentów filmowych lub rozpoznać, z jakich filmów pochodzą fragmenty muzyki.
Z ogromną radością pragniemy poinformować, że uczniowie Micka zajęli 2. miejsce. Wynik cieszy tym bardziej, że był to pierwszy start drużyny w tym składzie, a poziom konkursu był niezwykle wysoki.
Gratulujemy:)
Uczniowie Micka na wykładzie z biologii
We wtorek, 22.10.2024r. uczniowie klasy II e wraz z p. Iwoną Andrzejewską uczestniczyli w wykładzie pt. "Mikroorganizmy wobec zmiany klimatu", wygłoszonym przez p. dr. Katarzynę Lewicką-Rataj.
Ta wyjątkowa lekcja biologii odbyła się w ramach festiwalu ASy Nauki, którego gospodarzem był Zespół Szkół Ekonomicznych w Słupsku.
Podczas interesującego wykładu uświadomiliśmy sobie nie tylko nadchodzące zagrożenia wynikające ze zmiany klimatu, ale również dowiedzieliśmy się, jak się przed nimi ochronić. Pani dr Lewicka-Rataj zachęciła nas również do pogłębiania wiedzy na temat ochrony środowiska i świata mikroorganizmów.
Podpisanie nowych Umów Patronackich
21 października odbyła się uroczystość podpisania Umowy atronackiej pomiędzy II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Słupsku, reprezentowanym przez dyrektora szkoły - p. Mariusza Domańskiego, Szkołą Podstawową nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku i p. Karolinę Keler oraz Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Gustawa Morcinka w Słupsku. – reprezentowaną przez dyrektorkę p. Danutę Wyrwas. Uroczystość uświetnił występ naszego niezastąpionego chóru Fantazja. Uczniowie Klas Patronackich zwiedzili korytarze Micka oraz w radosnych nastrojach spędzili czas w czytelni przy słodkim poczęstunku.
Jest nam niezmiernie miło podjąć kolejną współpracę w ramach Klas Patronackich. Mamy nadzieję, że uczestnictwo uczniów klas ósmych szkół podstawowych w podjętych działaniach umożliwi efektywne wykorzystanie zdobytej wiedzy w dalszym etapie kształcenia.
4
"Asy Nauki"
21 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w inauguracji Słupskiego Festiwalu "Asy Nauki", którego głównym wydarzeniem był wykład Karola Wójcickiego pt.:"W pogoni za cieniem". Wykładowca to pasjonat i fotograf nocnego nieba, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, laureat nagrody Popularyzator Nauki. Swoją pasją chętnie dzieli się w mediach społecznościowych. Jest twórcą największego w Polsce astronomicznego fanpage na Facebooku “Z głową w gwiazdach” . Podczas poniedziałkowego wykładu w fascynujący sposób opowiadał o pogoni za zaćmieniami słońca, obserwacji zorzy polarnych, o tym, jak pasja do astronomii stała się jego sposobem na życie. Jedno jest pewne, o czym mówili wszyscy wychodzący z auli, że dawno nie byli na wykładzie, w którym byłoby tyle pasji, zaangażowania i emocji - to było bardzo ciekawe wydarzenie.
NIEPODLEGŁOŚCIOWE ZAWODY STRZELECKIE
Zawody strzeleckie z okazji
106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
Cel zawodów
- popularyzacja i rozwój strzelectwa sportowego wśród uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Słupsku
- wyłonienie zwycięzców w poszczególnych konkurencjach strzeleckich
Miejsce i termin zawodów
- strzelnica sportowa II LO w Słupsku
- 8 listopada 2024 r. (piątek) w godz. 12.30 – 16.00
Konkurencje – 20 strzałów w postawie stojącej (do czterech tarcz)
- karabin pneumatyczny
Klasyfikacja
- indywidualna – oddzielna dla dziewcząt i (grupa początkująca i zaawansowana), oddzielnie dla chłopców (grupa początkująca i zaawansowana)
Wyróżnienia
- miejsca 1 – 3 - indywidualnie medale i dyplomy.
Spotkanie z dr hab. inż. Anną Jarosiewicz
W ostatni wtorek w auli szkoły klasy 3e oraz 4d wzięły udział w spotkaniu z prof. Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku - dr hab. inż. Anną Jarosiewicz. Jego temat „Inteligentne miasta – w poszukiwaniu równowagi” związany jest z poszukiwaniami sposobów rozwiązywania problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy terenów zurbanizowanych.
Mieliśmy okazję dowiedzieć się, że spośród europejskich „Smart City”, dzięki między innymi przemyślanej komunikacji miejskiej, wysoko plasuje się Wiedeń. Z kolei największe miasto świata, jakim jest Tokio, przoduje w segregowaniu odpadów komunalnych – zbierane frakcje to aż 32 kategorie. W Polsce najwyższym certyfikatem inteligentnego miasta, które kładzie nacisk na inwestowanie w kapitał ludzki oraz społeczny, nowoczesną infrastrukturę czy technologiczne udogodnienia jest Gdynia. Po spotkaniu doszliśmy do wniosku, iż w przeszłości człowiek jedynie budował miasta, teraz musi je tworzyć.
“Tajemniczy świat grzybów- edukacyjna wyprawa do Doliny Słupi”
15 października uczniowie klasy IIa wraz z panią Katarzyną Nowacką wzięli udział w wystawie poświęconej grzybom, która odbyła się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Parku Krajobrazowym ,,Dolina Słupi''. Celem wystawy było zapoznanie młodzieży z bogactwem grzybów występujących na terenie parku oraz przekazanie wiedzy na temat ich prawidłowego rozpoznawania i zbierania.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć różnorodne grzyby, które zostały zebrane bezpośrednio z terenów parku. Dodatkowo wystawa została wzbogacona o modele grzybów, co pozwoliło na dokładniejsze przyjrzenie się ich budowie oraz charakterystycznym cechom.
Integralną częścią wystawy były warsztaty, podczas których uczniowie uczyli się, jak prawidłowo odróżniać grzyby jadalne od trujących. Dzięki wiedzy przekazanej przez eksperta, uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności rozpoznawania najczęściej spotykanych gatunków grzybów oraz dowiedzieli się, jak ważne jest dokładne sprawdzanie grzybów przed ich spożyciem. W trakcie warsztatów omówiono również zasady prawidłowego zbierania grzybów, takie jak ochrona runa leśnego i unikanie zbierania gatunków chronionych.
Uczestniczenie w wystawie i warsztatach było doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o przyrodzie oraz do zdobycia umiejętności, które mogą być przydatne podczas przyszłych wypraw do lasu.
1
Międzynarodowy Dzień Mediacji w Micku
Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji uczniowie klas pierwszych spotkali się w auli II LO z sędzią Sądu Okręgowego w Słupsku panią Beatą Kopanią. Nasz gość opowiedział nam, jakie jest miejsce mediacji w polskim prawie, czym jest mediacja i dlaczego warto mediować. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że mediacje nie są powszechnie stosowane jako metoda rozwiązywania sporów. Pani sędzia zwróciła uwagę, że jako społeczeństwo nie potrafimy rozmawiać, dlatego tak ważna jest edukacja, upowszechnianie wiedzy na temat alternatywnych sposób rozwiązywania sporów oraz podejmowanie działań na rzecz rozwoju dialogu społecznego w ramach mediacji i pozostałych metod pozasądowego rozwiązywania sporów.
Mamy nadzieję na kolejną ciekawą lekcję za rok - także 17 października z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji.
Natalia, Oliwia i Leon z klasy 2e - autorzy projektu ZzT „Zamiast hejtować, zacznij mediować”
Nauczyciele naszej szkoły zostali uhonorowani prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami.
Z radością informujemy, że nauczyciele naszej szkoły zostali uhonorowani prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami, które są dowodem uznania ich zaangażowania i wyjątkowych osiągnięć w pracy dydaktycznej oraz wychowawczej.
W tym roku wyróżnienia otrzymali:
- Pani Dorota Kłos – nagroda "Nauczyciel Roku 2024"
- Pani Małgorzata Szwajkowska oraz Pan Krzysztof Błażejów - nagrody Prezydenta Miasta Słupska
- Pan Romuald Jakowczyk - Medal Złoty za Długoletnią Służbę
- Pani Iwona Andrzejewska - Medal Srebrny za Długoletnią Służbę
- Pani Beata Piłka - Medal Brązowy za Długoletnią Służbę
Serdecznie gratulujemy naszym nauczycielom tych niezwykłych osiągnięć! Ich determinacja, pasja i oddanie są inspiracją dla całej społeczności szkolnej. Dziękujemy za ich ciężką pracę i zaangażowanie, które przynoszą doskonałe rezultaty w edukacji naszych uczniów.
Zachęcamy wszystkich do świętowania tych sukcesów i złożenia gratulacji nauczycielom osobiście!
Życzenia od Samorządu Uczniowskiego z okazji DEN
Szanowny Panie Dyrektorze,
Szanowna Kadro.
Dzień ludzi pracujących ciężko jak Hefajstos,
Dziś obchodzim Dzień Nauczycieli wspaniały,
Ja jako samorządu i uczniów szkoły głos,
Składam wam słowa pełne podzięki i chwały.
Wasza praca - nie tylko wiedzy przekazanie,
Lecz misja wielka - umysłów kształtowanie.
Jak teraz tak i wcześniej cel wasz sprzeczność wnosił
Z tym, co Mickiewicz w swej balladzie niegdyś głosił.
W "Romantyczności" napisał on linijki dwie
Było tak "Czucie i wiara silniej mówi do mnie,
Niż mędrca szkiełko i oko." mędrzec jął ciążyć,
Sercem człowiek ma się kierować, nie się mądrzyć.
Zresztą, cieszy mię ten rym: "Uczeń mądr po szkodzie";
Jednak, lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
Wtedy nową przypowieść uczeń sobie kupi,
Że jest on i przed testem, i po teście głupi.
U nas jednak, pod Micka patronatem wzniosłym,
Silnie uczym myśleć i czuć sercem żałosnem.
Tu statystyki nie mogą fałszy rozsiewać,
Co rok mamy przecie zaszczyt nagrody zbierać
Złote, srebrne. Z dumą Micek w rankingach prym wiódł,
W miejskich, wojewódzkich, w łaski nas wszystkich się wwiódł.
Wiedzę swą nasi uczniowie mieli w głowie,
Co preceptorzy wtłaczali w mistrzowskim słowie.
Ja sam, gdy zasiadłem pierwszy raz w ławie szkolnej,
W pamięci pozostał mi obraz osobliwy.
Pani profesor Szwajkowska, w przerwie pytała,
"Osąd szkoły?", gdym rzekł, że wybornie się miała.
Rzekła tedy "Nie chwal dnia przed zachodem Słońca."
Dziś, gdy ten dzień zmierza już powoli do końca,
Mogę stwierdzić, że od świtu po sam kres jego,
Zasłużył ów na pochwałę - słowa szczerego.
Niechaj dyrektorowie wżdy postronni znają,
Iż ludzie tu zdolni, iż dobrą szkołę mają.
Dziękujemy wam za trud i za poświęcenie,
Dzięki wam czeka nas świetlane przeznaczenie.
Szkoła to wspólnota, gdzie każdy z nas jest ważny,
Praca wszystkich tu jest to trud ogromnie ważny.
Za wysiłki, za serce, dziękować można wiele,
Że jeszcze jesteście, znaczy, żeście twardziele.
Dlatego skończmy to sukcesów opiewanie.
Proste ma to być od uczniów życzeń składanie.
Autor: Stanisław Banasiak, sekretarz SU